Výlet detí rybárskeho krúžku 2024

S príchodom krásneho jarného počasia pripravili vedúci rybárskeho krúžku MO SRZ Banská Štiavnica výlet do blízkeho kaštieľa vo Svätom Antone.

Do kaštieľa sme sa vybrali v nedeľu 14. apríla 2024. Miesto nebolo vybrané náhodne. Kaštieľ je známy ako poľovnícke múzeum. Významná časť jeho expozície je orientovaná prírodovedne, a svoj priestor v expozícii má aj rybárstvo. Rybárska expozícia bola preto našim hlavným cieľom.

Na začiatku nás na nádvorí kaštieľa privítal riaditeľ múzea Ing. Štefan Engel, PhD. a priblížil nám všetky zaujímavosti z histórie kaštieľa. Deti sa tak dozvedeli, že dispozícia kaštieľa je inšpirovaná kalendárom i čo je to camera obscura. Následne sme sa presunuli do rybárskej expozície. Tu si slovo zobral náš žiak, desaťročný Števko Engel. Svojim kamarátom zanietene odprezentoval vystavené exponáty. Okrem historického rybárskeho náradia sme mohli obdivovať preparované exponáty rôznych druhov našich rýb. Vidieť také množstvo u nás žijúcich druhov zblízka, bolo výnimočným zážitkom a obohatením. Kapitálneho sumca či nádhernú hlavátku nevidí často zblízka ani veľmi úspešný rybár. Aj kedysi bežného raka môžu dnešné deti stretnúť najskôr v múzeu. Deti tiež mohli spoznávať vodné vtáctvo, ktoré budú stretávať na svojich vychádzkach k vode.

Po prehliadke expozície sme sa spoločne presunuli do impozantného priľahlého parku, v ktorom sa nachádzajú dve jazierka. Na jednom z nich si vedúci Janko Ladányi pripravil ukážku rôznych druhov prívlačových nástrah. Deti tak dostali cenné rady, potrebné na blížiaci sa začiatok pstruhovej sezóny. Na neďalekej lúke sme deťom pripravili súťaž v nahadzovaní na cieľ a do diaľky. Takto „na nečisto“ si mohli precvičiť svoju techniku.

Našu návštevu ukončilo až volanie nedeľného obeda, lebo deťom v parku poriadne vytrovilo. S kaštieľom sme sa rozlúčili s prísľubom spolupráce pri organizovaní Detských dní Svätého Huberta.

Za možnosť prežiť krásne dopoludnie v kaštieli a parku a bližšie tieto výnimočné priestory spoznať, chceme poďakovať Ing. Štefanovi Engelovi, PhD., ktorý nám aktivitu nielen umožnil, ale nás aj sprevádzal. Veríme, že spolupráca s múzeom bude aj ďalej pokračovať.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *