Prívlačová nedeľa DMSR

V nedeľu 14. apríla sa v Základnej škole SNP v Sučanoch stretlo 73 detí z 8 organizačných zložiek Slovenského rybárskeho zväzu na nultom ročníku tohto vzdelávacieho podujatia.

Po úvodnej registrácii sa deti usadili a mohlo sa začať. Privítali ich zástupcovia združenia Deti a mládež slovenského rybárstva, o. z.(DMSR) a tí, na ktorých sa deti najviac tešili, naši úspešný reprezentanti v disciplíne prívlač. Reprezentanti v úvodnej besede deťom priblížili rôzne techniky a spôsoby lovu na prívlač, dozvedeli sa, že aj nedravé ryby je možné úspešne loviť týmto spôsobom. Ukázali im ako je možné upravovať a vylepšovať nástrahy, aby boli úspešný aj keď sa rybám nechce. Prešli si lov na plandavky, gumy, woblery a rotačky, ktoré si skúsili aj vyrobiť.

Deti sa rozdelili na dve skupiny. Jedna skupina za pomoci reprezentantov začala z výrobou rotačiek a druhá išla súťažiť v rybolovnej technike konkrétne v disciplíne záťaž terč. Pri tejto disciplíne pretekár hádže 2 x na 5 terčov v vzdialenostiach 10,12,14,16,18 m, ktoré sú žltej farby s priemerom 76 cm a každý zásah terča je 5 bodov. Súťažilo sa v kategóriách do 10, 15, 19 rokov. Táto disciplína bola zvolená z dôvodu že presnosť je pri prívlači dôležitá, ryby hlavne na potokoch a riekach sú často skryté pod prevísajúcimi konármi a presný náhod je alfou a omegou úspechu. A nechať obľúbený vobler alebo blyskáč na strome to teda zamrzí. Deti sa pustili do hádzania a zistili že trafiť terč je celkom umenie. Bolo vidno kto trénoval a kto skúšal hody na terč prvý krát. Presnosť pri hádzaní im znepríjemňoval aj vietor ktorý sa točil zo všetkých strán. deti však bojovali a väčšina hodov bola len pár centimetrov od terča. Po odhádzaní sa skupiny vymenili tí čo robili rotačky išli hádzať a naopak. Po dobrom obede sme sa presunuli do telocvične kde sa už netrpezlivo čakalo na vyhodnotenie súťaže.

V kategórii do 10 rokov  sa zhodne umiestnili Július Jaššo z Kysuckého Nového Mesta a Peter Neupaver z Martina.

V kategórii od 10 do 15 rokov prvé miesto Andrej Lacika z Martina, druhé miesto Michal Ondruš z Martina a tretie miesto Lukáš Mičenec z Kysuckého Nového Mesta.

V kategórii od 15 do 19 rokov prvé miesto Šimon Schwartzbacher z Podbrezovej, druhé miesto Miroslav Milan z Martina a tretie miesto Patrik Chlúda z Martina.

Po vyhlásení výsledkov môžeme konštatovať že Prívlačová nedeľa vyšla nad očakávania a všetci zúčastnení odchádzajú domou bohatší o nové vedomosti a skúsenosti.

Poďakovať treba organizátorom, zvlášť hostiteľovi Mgr. Danielovi Hrkovi a ostatným členom DMSR, bez ktorých by táto pekná akcia nevznikla. Slovenskému rybárskemu zväzu a Slovenskému zväzu športového rybolovu za financovanie komponentov na výrobu rotačiek. Sponzorom Vladimírovi Sloviakovi, firmám Delphin a Tornado, ktoré poskytli ceny do súťaže a v neposlednom rade chalanom z prívlačovej reprezentácie SZŠR za zaujímavú prednášku a pomoc pri výrobe rotačiek. Menovite Lukášovi Holému, Petrovi Klesniakovi, Filipovi Mihaldovi a Martinovi Zacherovi.

Petrov zdar

Tibor Benedik

Deti a mládež slovenského rybárstva, o. z.

MO SRZ Podbrezová

Reportáž na RTVS.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *